-
Czy piankę trzeba ścinać po natrysku?
- W większości przypadków nie ma potrzeby ścinania pianki po natrysku, dotyczy to przede wszystkim typowej izolacji poddasza. Jedynie w przypadku izolacji np. ścian działowych, lub izolacji ścian zewnętrznych od środka pianka zostaje ścięta równo ze stelażem.
-
Czy pianka może być natryskiwana na folię paroprzepuszczalną?
- Tak, jak najbardziej. Pianka ICYNENE znakomicie klei się do membran dachowych i jest również materiałem paroprzepuszczalnym.
-
Czy pianka jest palna?
- Pianka ICYNENE jest materiałem samogasnącym, a dodatkowo zapewnia 100% szczelność, dzięki czemu zapobiega dostawaniu się tlenu do źródła ognia, a jak dobrze wiemy, bez tlenu ogień gaśnie. Przegroda budowlana z płyty kartonowo-gipsowej i zastosowanej pianki ICYNENE uzyskała klasę reakcji na ogień B-s1,d0, ponadto zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2009r. została sklasyfikowana jako nierozprzestrzeniająca ognia (NRO), gdyż spełnia p. 2 załącznika nr 3 do WT – wymóg dotyczący warstwy izolacyjnej o klasie reakcji na ogień co najmniej E. Posiadamy również protokoły klasyfikacji odporności ogniowej REI 30 na dachach i REI 45 na ścianach.
-
Co z oknami i drzwiami?
- Zabezpieczamy wszelkie powierzchnie w tym również okna i drzwi. Generalnie na każdej realizacji ustalamy z inwestorem jakie elementy mają być zabezpieczone.
-
Jak przygotować poddasze pod izolację natryskową ICYNENE?
- Poddasze należy przygotować w następujący sposób:
– w przypadku folii paroprzepuszczalnej, należy zakleić jej łączenia
– jeśli występują okna dachowe, należy zamontować skrzynki okienne z płyt g-k
– zamontować wieszaki pod stelaż płyt g-k
– gdy nie ma ocieplenia ścian, należy zabezpieczyć styropianem przestrzeń bezpośrednio za murłatą a dachem za pomocą np. 2 cm styropianu i pianki niskorozprężnej
Więcej szczegółów w naszym filmie instruktażowym:
-
Co z paroizolacją? Gdzie i jak ją zamontować?
- Według przeprowadzonych testów w niemieckim instytucie Fraunhofer IBP na różnych modelach budynków z użyciem pianki ICYNENE, w większości przypadków nie ma potrzeby stosowania paroizolacji, nawet przy natrysku na podłoże drewniane pokryte papą dachową. Tylko w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (łazienki, kuchnie, suszarnie itp.) zaleca się montaż folii paroizolacyjnej. W takich przypadkach folia mocowana jest do zamocowanego stelaża przed założeniem płyt g-k.
-
Mam już założony stelaż pod zabudowę g-k, czy wykonacie natrysk i zetniecie piankę równo ze stelażem?
- Standardowo piankę nanosimy bez założonego stelaża swobodnie kontrolując sposób jej ułożenia. Wykonamy również natrysk, gdy stelaż jest już założony oraz zetniemy ewentualny nadmiar pianki – jednak należy pamiętać, że taka procedura wydłuży czas wykonania izolacji i może nieznacznie podnieść koszt realizacji.
-
Czy izolacja natryskowa pianką wykonywana jest przed czy po tynkach?
- Jeżeli chodzi o piankę ICYNENE to nie ma żadnych przeciwwskazań w obu przypadkach. Jeśli wykonamy izolację, a po niej tynki w okresie jesienno-zimowym, zalecamy wentylację pomieszczeń poprzez otwieranie za dnia okien i ogrzewanie pomieszczeń w celu usunięcia nadmiaru wilgoci wynikającej z przesychania tynków wewnątrz budynku.
-
Mam na poddaszu wełnę, która straciła już swoje właściwości. Czy można dotrysnąć do niej piankę?
- Nie łączymy tych materiałów ze względu na ich różne właściwości, a dodatkowo dotryśniete kilka cm pianki może wcale nie poprawić efektywności cieplnej przegrody, gdyż może się okazać, że obecny materiał jest np. cały zawilgocony. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jesz przeprowadzenie termomodernizacji, czyli usunięciu starego materiału izolacyjnego i zastąpienie go pianką ICYNENE. Taki proces możemy również wykonać od strony zewnętrznej dachu nie ingerując w wykończenie poddasza.
-
Dlaczego nie stosujecie pianki zamkniętokomórkowej na poddaszach?
- Pianka zamkniętokomórkowa jest bardzo dobrą termoizolacją, lecz nie stosujemy jej na poddaszach, gdyż ogranicza w bardzo dużym stopniu przepływ wilgoci, co np. w przypadku drobnego przecieku dachu mogłoby uwięzić wilgoć w drewnie i doprowadzić do jego butwienia. Ponadto drewniana konstrukcja dachu pracuje, a pianką zamkniętokomórkowa jest bardzo sztywna i mogłoby dojść do jej pęknięcia. Kolejnym aspektem jest właściwość akustyczna – pianka zamkniętokomórkowa nie wygłusza tak dobrze jak pianka otwartokomórkowa ICYNENE. Piankę zamkniętokomórkową stosujemy do izolacji fundamentów, posadzek pod wylewki, izolację obiektów inwentarskich jak również izolację dachów płaskich od zewnątrz.